Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach, zwane też często SEO (Search engine optimization) jest to zbiór czynności mający na celu osiągnięcie wysokiej pozycji naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwarki ( w skrócie – wpływ na pozycję strony www w wyszukiwarkach). Przykładowo, jeżeli jesteś architektem i masz swoją stronę internetową, to właśnie dzięki pozycjonowaniu Twoja strona internetowa będzie jednym z pierwszych linków w wyszukiwarce (np.: Google, WP, Onet, Bing)na frazę „architekt”. Dzięki temu większa ilość ludzi odwiedzi Twoją stronę i być może zakupi Twoje usługi.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim konkurencja. Jeżeli nasza fraza (np.: architekt) jest popularna, istnieje wiele stron na ten temat, które w dodatku są pozycjonowanie – o wiele trudniej będzie wypromować taką stronę. Przykład „architekt” jest bardzo trudny do pozycjonowania – jest to dobrze płatny zawód i duże pieniądze są przeznaczane na reklamę a także pozycjonowanie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pozycję w wyszukiwarce jest ilość i jakość linków zwrotnych z innych stron, które prowadzą do naszej strony. Jak zdobywać takie linki? Nie jest to ani proste, ani tanie, a w dodatku wbrew pozorom, trzeba mieć o tym sporą wiedzę, i w większości wypadków także oprogramowanie do automatycznego zdobywania linków.

Trzecią podstawową sprawą która wpływa na wyniki naszej strony w wyszukiwarkach, jest sama strona – a dokładniej jej optymalizacja i treść na niej zawarta.