Mielno

Mielno – duża wieś nadmorska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno. Położona nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość z letnim kąpieliskiem morskim.
Wraz z sąsiednią miejscowością Unieście stanowi jeden z wielu kompleksów wypoczynkowo-rekreacyjnych polskiego wybrzeża.
Wieś według danych z 31 grudnia 2006 r. zamieszkuje 2184 mieszkańców
Mielno znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim, a także nad zachodnim brzegiem jeziora Jamno. Miejscowość leży przy początku mierzei między jeziorem a Bałtykiem.
W latach 1975-1998 wieś należała do woj. koszalińskiego
Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko „Mielno 216” o długości 100 m, przy wejściu od ul. Kościuszki. W 2012 r. kąpielisko Mielno spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej. W 2013 r. okres sezonu kąpielowego określono od 1 lipca do 31 sierpnia
Wieś jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzi także część Mielna – Barnowo.

Zwyczajowo Mielno podzielone jest na trzy części: osiedle przykościelne, Stare Mielno i Osiedle Lechitów, jednak tylko to ostatnie jest oficjalną jednostką administracyjną wsi.

Osiedle przykościelne jest historycznie najstarszą częścią Mielna. Mieszczą się tam relikty grodziska wczesnosłowiańskiego z przełomu IX i X wieku oraz kościół parafialny z XV wieku. Część ta ma obecnie charakter peryferyjny, oddzielona jest od plaży lasem. Jej centralną część stanowi Plac Kościelny i okolice ulicy Spokojnej. Północną częścią osiedla przykościelnego, przez las nadmorski przebiega międzynarodowy szlak rowerowy dookoła Bałtyku.
Ulice na osiedlu przykościelnym : Klonowa, Kościelna, Krótka, Lipowa, Okrężna, Podgórna, Pogodna, Polna, Rekreacyjna, Spokojna.
Stare Mielno to największa, granicząca z Unieściem część miejscowości. Powstała ona w połowie XIX wieku jako typowo turystyczna. Licznie występują w niej domy i pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku (Willa Millenium, Willa Amber) oraz duże ośrodki wczasowe powstałe po 1945 roku (FWP Albatros) i hotele. W Starym Mielnie toczy się życie kulturalne i towarzyskie wsi, odbywają się w nim najważniejsze wydarzenia. Istnieją tu budynki użyteczności publicznej, sklepy i sezonowe kramy oraz park, deptak Kościuszki i Promenada Nadmorska (dawniej Przyjaźni Polsko-Radzieckiej).
Ulice w Starym Mielnie: 1 Maja, Bojowników o Wolność i Demokrację, Bolesława Chrobrego, Cicha, Chmielna, Gdańska, Grażyny, Leśna, Łąkowa, Mikołaja Kopernika, Deptak Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki, Nadbrzeżna, Promenada Nadmorska, Orła Białego, Parkowa, Aleja Piastów, Piękna, Pionierów, Sanatoryjna, Słoneczna, Sosnowa, Władysława Sikorskiego, Piotra Skargi, Warszawska, Wojska Polskiego.